Magyarország egyik legértékesebb, és legátfogóbb
Hungarikum öröksége, a Balatoni régió, mind megannyi,ránk maradt időt álló értékek kincses területe. Kulturális,szellemi és természeti értékek, mik vonzzák tekintetünket és kalandvágyunkat és lehetőséget teremtenek, hogy felfedezzük északon a Balaton-felvidék, nyugaton és délen a Zalai- és a Somogyi-dombság, keleten pedig a Mezőföld területeit. Páratlan élővilággal, egyedi növényés állatvilággal rendelkezik e terület.
Balaton Magyarország és egyben Közép-Európa legnagyobb tava, három megye: Somogy, Zala, Veszprém megye határán fekszik. Budapest után a legjelentősebb turisztikai központja országunknak.Fő vonzerejét a számtalan vitorlázási, fürdési lehetőségek jelentik. Kedvelt strandjai: Siófok és Keszthely.
Balatoni kultúránk ápolásához, felfedezéséhez rengeteg szellemi érték, múzeum, látnivaló járul hozzá.Érdemes megemlíteni Keszthelyen a Helikon Kastélymúzeumot vagy a Történelmi Panoptikumot, Badacsonyban Egry József emlékmúzeumát, vagy Tihanyban Bencés Apátsági Múzeumot, Szabadtéri Néprajzi Múzeumot, Balatonfüreden Jókai Mór Emlékmúzeumot, stb.
Tengerünk legkiemelkedőbb és jellegzetes Hungarikuma a borvidéke és szőlőfajtái. A Balaton mellett termelt bor a hegy és a víz szerelmének gyümölcse. A Balatoni táj kiváló adottságokkal rendelkezik a szőlő- és borkultúra műveléséhez, hőkiegyenlítő szerepet tölt be, hüvős dőben melegít, míg meleg időben hűti a levegőt, páradús, szélsőségektől mentes klímát biztosít a szőlőnek. A tó víztükréről visszaverődő napfény a cukortermelődést segíti jótékonyan elő. Balatoni borvidékek esetén az éghajlatban nem, de talajban találunk eltéréseket,milyen kőzet bújik meg alattuk. Pl. vulkanikus eredetű közetnek köszönhetik markáns ízvlágukat Badacsony és a Balaton felvidék borai. Törvényi szabályozások szerint 34 hektáron 6 történelmi borvidéken folyik itt a szőlőművelés.Elmúlt 25 évben inkább fehér bort készítetettek itt, majd a fejlett technológiáknak köszönhető újra az érett, zamatos vörösborok is megjelentek.
Régiónként más-más szőlő jelleg értelmezhető.
Pl. Badacsonyi borvidék emblématkus bora a Badacsonyi Kéknyelű, sajnos a 90-es évekre a módszeres irtás miatt alig maradt,de ma újra reneszánszát éli. Legfontosabb szőlőfajták: Olaszrizling, Szürkebarát, Tramini, Ottonel muskotály, Rajnai rizling, Chardonnay.
Balatonlelle-Rádpuszta
Rádpuszta – egy hely, ahol RÁD élményekkel teli kikapcsolódás VÁR. A hétköznapi pezsgő világból elmenekülve egy balatoni közelségű, Rádi-tavakkal körül ölelt, igazi kincs várja az egyedülálló területi és környezeti adottságokat felfedezni vágyókat.
A hely múltját tekintve már a X. század közepére lakott Somogy megyei településről beszélünk. A neve érdekességéhez egy eredet monda kötődik. A monda alapjául I. István feleségének, Gizellának Magyarországra érkezése szolgál, hisz egyik hőn szeretett bajor lovagjának fiáról, RÁD-ról eredeztethető a név születése. Nem csak a név születése köthető a mondához, de az egész Rád nemzetség is.
E történelmi múltra visszatekintő környezetben találhatjuk meg a 180 éves múltra visszatekintő Magyar Borok Pincéjét, melynek kiállítása modern köntösben a magyar bortörténet és borkultúrát mutatja be, 22 Borvidék szőlőtermelését, borászati hagyományait, kultúráját és gasztronómiáját régiónként.